Παρασκευή 4 Απριλίου 2014

Νικήθηκε στο τέλος.

Στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' 1, ο ΠΑΟΚ Γιαννιτσών ηττήθηκε στον αγώνα με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Ν. Πέλλας. Ο δικέφαλος αφήνοντας στην άκρη όλα όσα συνέβησαν κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, παρουσιάστηκε πλήρης και έτοιμος να κερδίσει αυτό το σημαντικό παιχνίδι, παίζοντας από την αρχή δυνατά πιέζοντας τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ προσέχοντας παράλληλα την αμυντική του γραμμή περιορίζοντας τις όποιες κινήσεις του αντιπάλου. Το ημίχρονο τελείωσε με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή των κινήσεων χωρίς όμως να πετύχει κάποιο τέρμα. Στην επανάληψη οι παίκτες του δικεφάλου μπήκαν πιο δυνατά, αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι υπέρ τους, έχοντας όμως σε κακή μέρα την επιθετική του γραμμή, η οποία δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησε.  Τελικά το αποτέλεσμα του αγώνα έμελλε να κριθεί στο τέλος και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδας θα αποχωρίσουν με τον βαθμό τις ισοπαλίας, σε μια αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό, ο Τοπαλίδης κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα της Νέας Πέλλας και τρεις υπερπολύτιμους  βαθμούς στην μάχη που δίνει για να αποφύγει τα play-out. Ο δικέφαλος παρά την προσπάθεια των παικτών του τελικά λύγισε στο τέλος, τελειώνοντας τα εντός έδρας παιχνίδια για φέτος, δυστυχώς με ήττα, παραμένοντας παρ' όλα αυτά σε ευνοϊκή θέση σε περίπτωση διεξαγωγής play-off.