Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Το πάλεψε ο δικέφαλος.

Την ήττα γνώρισε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Αλμωπό Αριδαίας. Η ομάδα των Γιαννιτσών παρά το γεγονός ότι σπατάλησε ένα ημίχρονο παίζοντας κυρίως αμυντικά, στο δεύτερο μισό ισορρόπησε κάπως το εις βάρος της 1-0 δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση, με το σκορ να μένει μέχρι το τέλος. Ο δικέφαλος μπήκε στο παιχνίδι περιμένοντας την αντίπαλη ομάδα να ασκήσει πίεση, απαντώντας με οργανωμένες αντεπιθέσεις. Ο καλά οργανωμένος Αλμωπός απείλησε μια μόνο φορά την εστία του Ουγκανέζωφ και την δεύτερα φορά που το έκανε κατάφερε να ανοίξει το σκορ, συγκεκριμένα στο 32' με τον Πέτσο. Το τέρμα αυτό "ξύπνησε" τους παίκτες του Γιάννη Γυριχίδη οι οποίοι προσπάθησαν να απαντήσουν, με το εις βάρος τους 1-0 όμως να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
 Στο δεύτερο μισό ο δικέφαλος εμφανίστηκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει, με την βοήθεια και των παικτών που μπήκαν ως αλλαγή, χωρίς όμως τελικά να το καταφέρει. Από την άλλη η ομάδα της Αριδαίας βλέποντας τον Πάοκ να ανεβάζει στροφές, οργανώθηκε κυρίως αμυντικά και σε ελάχιστες περιπτώσεις απείλησε την αντίπαλη εστία. Η ομάδα των Γιαννιτσών πιέσε αρκετά, ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κλείνοντας μάλιστα στην περιοχή του τον αντίπαλο και χάνοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες για το 1-1, με την ομάδα του Αλμωπού να αμύνεται σθεναρά και να στέκεται αρκετά τυχερή, παίρνοντας τελικά τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ήττα για την ομάδα του Πάοκ Γιαννιτσών σε ένα ακόμη σημαντικό παιχνίδι, χωρίς όμως να εγκαταλείπει την όποια προσπάθεια για την συνέχεια του πρωταθλήματος μιας και τίποτα δεν έχει ακόμα κριθεί. Η συνέχεια δίνεται την επόμενη αγωνιστική στο επίσης σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Εθνικό Γιαννιτσών.