Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

"Αυτοκτόνησε" ο δικέφαλος.

Την ήττα γνώρισε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Εθνικό Γιαννιτσών. Αν και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα ο δικέφαλος, με μια φάση όπου οι παίκτες διέσχισαν όλο το γήπεδο με πάσες με τον τελικό αποδέκτη Αναστασιάδη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 15. Το γρήγορο τέρμα που δέχτηκαν, επηρέασε τους  παίκτες του Εθνικού που φάνηκαν να ασχολούνται πιο πολύ με τον διαιτητή παρά με τον αντίπαλο, δημιουργώντας ελάχιστες ευκαιρίες για την ισοφάριση. Τελικά στο 42', πάλι από στημένη φάση σε λάθος φάουλ, ο Εθνικός έκανε το 1-1 με τον Δουλγερίδη σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.
 Η επανάληψη είχε τελείως διαφορετική εξέλιξη για τον Πάοκ, μιας και στο 50' σε ανύπαρκτο πέναλτι που λανθασμένα καταλόγισε ο κύριος Θεολόγου, ο Σαββουλίδης έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του δικεφάλου έχασαν την ψυχραιμία και την συγκέντρωσή τους, παίζοντας πιο πολύ για να προκαλέσουν παρά για να ισοφαρίσουν κάτι που φάνηκε στο 60', όταν από λάθος συνεννόηση ο Αλγιοβάνογλου στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα την έστειλε στα δίχτυα. Το τέρμα αυτό έσβησε τις όποιες ελπίδες του Πάοκ να κάνει κάτι καλό, ο οποίος θα μπορούσε να μειώσει αν στο 80΄ του καταλογιζόταν πέναλτι σε χέρι του αμυντικού του Εθνικού, μιας και λίγες ήταν οι φάσεις που δημιούργησε για να πετύχει κάποιο γκολ. Ο Εθνικός θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα σε τρεις φάσεις, που κατέληξαν όμως στο δοκάρι της εστίας του Ουγκανέζωφ. Ήττα για τον Πάοκ Γιαννιτσών ο οποίος πλέον στρέφει την προσοχή του στο επίσης σημαντικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Γαλατάδων, μετά και το ρεπό της  εβδομάδας που έρχεται.