Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014

Λευκή ισοπαλία για τον δικέφαλο.

Χωρίς νικητή τελείωσε το παιχνίδι με αντιπάλους τον Πάοκ Γιαννιτσών και την Ελπίδα Έδεσσας. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με τους παίκτες του δικεφάλου να δικαιούνται ίσως τους τρεις βαθμούς της νίκης, λόγω των περισσότερων ευκαιριών που είχαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η ομάδα του δικεφάλου παρουσιάστηκε αρκετά οργανωμένη και από την αρχή του αγώνα πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, βρίσκοντας όμως την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με πάθος και από τις δυο πλευρές και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, που σαν αποτέλεσμα είχαν την αποβολή των Μάντζιου και Σαββάκη, με δεύτερη κίτρινη μόλις στο 33' του ημιχρόνου. Η αριθμητική απώλεια και των δυο ανέβασε την ένταση του παιχνιδιού, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν η καθεμία τον δικό της ρυθμό παιχνιδιού με το 0-0 όμως να παραμένει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του δικεφάλου μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες να μπουν μπροστά στο σκορ, με την ομάδα της Ελπίδας να πατάει ελάχιστες φορές την αντίπαλη περιοχή, με πιο κλασική ευκαιρία το δοκάρι του Λεκκάκη. Ο Πάοκ θα μπορούσε να πετύχει το γκολ αν είχε καταλογιστεί υπέρ του πέναλτι σε χέρι του αμυντικού της Ελπίδας, με τον διαιτητή της αναμέτρησης όμως να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, οι δυο ομάδες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους παίκτες του δικεφάλου να κοιτάζουν πλέον το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Αλμωπό Αριδαίας.