Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014

Έκανε το καθήκον του ο ΠΑΟΚ.

Εύκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ Γιαννιτσών, μιας και επικράτησε άνετα του Άρη Πρ. Ηλία, στην εμβόλιμη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α'1. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή των κινήσεων σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Παρά τα μουδιασμένα πρώτα λεπτά, την αρχή για λογαριασμό του δικεφάλου έκανε ο Μηχαϊλίδης Α. στο 10', μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα του Άρη. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και ενώ ο ΠΑΟΚ έβγαινε στην αντεπίθεση, ο ποδοσφαιριστής του Άρη  Τοπούζης, χτύπησε τον Καπουσούζη εκτός φάσης, προκαλώντας την αντίδραση των παικτών του ΠΑΟΚ δημιουργώντας παράλληλα ένταση, τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθεί και ο ποδοσφαιριστής του δικεφάλου Δημοσθένους την κόκκινη κάρτα, με τις δυο ομάδες να τελειώνουν το ημίχρονο με δέκα παίκτες. Στην επανάληψη και αφού τα πράγματα ηρέμησαν, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς, κάτι που κατάφερε όταν σε ανατροπή του Μηχαϊλίδη από τον τερματοφύλακα, ο Μαραντίδης αναλαμβάνοντας να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, έγραψε το 0-2 στο 58'.  Κάπου εκεί οι παίκτες του Άρη "παρέδωσαν τα όπλα" και περιορίστηκαν κυρίως στην αμυντική τους λειτουργία ενώ από την άλλη ο δικέφαλος δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες για γκολ. Το τελικό 0-3 έγραψε ο Σαββάκης στο 80', μετά από εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Άνετη νίκη για την ομάδα των Γιαννιτσών που συνεχίζει πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία και ανεβασμένη ψυχολογία, στην δύσκολη ομολογουμένως συνέχεια του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης με τον εκτός έδρας αγώνα της Κυριακής με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Ν. Μυλοτόπου.