Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2014

Άνετο απόγευμα για τον δικέφαλο.

Εύκολο έργο είχε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ορφέα Ριζαρίου. Αν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και προηγήθηκαν στο 15' με τον Τσεγάνη, οι παίκτες του δικεφάλου συνήλθαν γρήγορα δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Τελικά στο 35' ο Τουλγαρίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε αποφασισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, έχοντας την υπεροχή των κινήσεων και ευκαιριών εντός αγωνιστικού χώρου. Η πίεση αυτή του δικεφάλου έφερε καρπούς μιας και στο 58΄ο Μιχαϊλίδης με ωραίο πλασέ, έγραψε το 2-1. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ορφέα αρκέστηκαν στην αμυντική λειτουργία του παιχνιδιού, δίνοντας έτσι αρκετό χώρο στους γηπεδούχους να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.
 Οι παίκτες του Γιάννη Γυρυχίδη πέτυχαν τελικά την απόλυτη ανατροπή, όταν στο 70' ο Καπουσούζης έκανε το 3-1. Τη νίκη του Πάοκ σφράγισαν οι Τζεβελέκης και Αναστασιάδης με γκολ που πέτυχαν στο 87' και 90' αντίστοιχα με το τελικό 5-1 να δικαιώνει απόλυτα την προσπάθεια της ομάδας του δικεφάλου. Σημαντική νίκη για τον Πάοκ, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στην συνέχεια του πρωταθλήματος