Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Χωρίς νικητή το ντέρμπι των Γιαννιτσών.

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν ο Εθνικός Γιαννιτσών και Πάοκ Γιαννιτσών αντίστοιχα, στο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας. Η ομάδα του δικεφάλου μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι χωρίς όμως την κλασική ευκαιρία να πετύχει κάποιο γκολ. Από την μεριά του ο Εθνικός κατάφερε να περιορίσει αρκετά τις κινήσεις των παικτών του Πάοκ προσπαθώντας και αυτός από την μεριά του να πετύχει κάποιο γκολ. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο, με τους παίκτες του Εθνικού μάλιστα να χάνουν δυο φορές την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, μιας και τα σουτ του Κηλίκη κατέληξαν στο δοκάρι του Ουγκανέζωφ. Για τον δικέφαλο χάθηκαν επίσης ευκαιρίες για γκολ, σουτ του Μαραντίδη και φάουλ του Μπίνα, χωρίς όμως και αυτές να καταλήξουν στα δίχτυα της εστίας του Εθνικού. Το τελικό 0-0 έδωσε στις δυο ομάδες από έναν βαθμό και παράλληλα την δυνατότητα για κάτι καλύτερο στην συνέχεια του πρωταθλήματος.