Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

Πήρε το βαθμό ο Πάοκ.

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι του Πάοκ Γιαννιτσών με αντίπαλο τον Αλμωπό Αριδαίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Γιάννη Γυριχίδη, όταν μόλις στο 6' από ωραία συνεργασία Γκουγκουλούδη - Καπουσούζη - Τζεβελέκη, ο τελευταίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι παίκτες του Αλμωπού δεν πτοήθηκαν, αν και από νωρίς πίσω στο σκορ, και πίεσαν την ομάδα του δικεφάλου χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Από την μεριά της η ομάδα των Γιαννιτσών πάλεψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με πιο κλασική ευκαιρία το τετ-α-τετ του Αναστασιάδη που κατέλειξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Αλμωπού,  με το υπέρ της 1-0 να μένει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι παίκτες του Αλμωπού μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασισμένοι για την ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφεραν όταν στο 56' έκανε το 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, με τις δυο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, με χαρακτηριστικά τα δυο χαμένα τετ-α-τετ του δικεφάλου και τα δυο δοκάρια του Αλμωπού. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς και με τον δικέφαλο να παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας δίνοντας παράλληλα συνέχεια στο καλό εντός έδρας σερί του. Συνέχεια για τον Πάοκ Γιαννιτσών δίνεται το Σάββατο, στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Εθνικό Γιαννιτσών στο γήπεδο της Νέας Τραπεζούντας.