Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Αγχωτική παραμονή.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, όπου έκρινε και την παραμονή του στην κατηγορία. Η ομάδα των Γιαννιτσών μετά από ένα αγχωτικό 80λεπτο και αφού βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε την απόλυτη ανατροπή, για τρίτη φορά στα μεταξύ τους παιχνίδια, και τελικά πέτυχε την πολυπόθητη νίκη. Ο δικέφαλος βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ όταν στο 15' η ομάδα του Απόλλωνα κέρδισε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Σιδώρη και ο Πάσκα, με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της Κρύας Βρύσης που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 33' όταν ο Τσάλμας με άπιαστο σου έξω από την περιοχή του Καρακούτση έφερε το παιχνίδι στα ίσια που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να δημιουργούν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ με την ομάδα του Απόλλωνα τελικά να το καταφέρνει όταν στο 67', μετά από σύγχυση στην μικρή περιοχή του Σιδώρη και πιθανότατα επιθετικό φάουλ που κακώς δεν δόθηκε, η μπάλα έφτασε στον Τσιρακίδη ο οποίος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 1-2.
Όμως η τύχη ευνοεί αυτούς που προσπαθούν όπως λένε, κάτι που οι παίκτες του δικεφάλου έκαναν πράξη και δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, παρά και τις δυο πολύ καλές ευκαιρίες του Τσότσιου και Νήρα αντίστοιχα να τελειώσουν το παιχνίδι υπέρ του Απόλλωνα και στο 86' ο Καβρουλακής μετά από σύγχυση αυτή τη φορά στην περιοχή του Καρακούτση πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-2.  Η απόλυτη ανατροπή για τον Πάοκ ήρθε στο 93' όταν από εξαιρετική πάσα του Γκουγκουλούδη, ο Ζημπίδης με φανταστική ατομική ενέργεια τρύπησε την άμυνα του Απόλλωνα πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον αφύλαχτο Χορτομάνη ο οποίος με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.
Η ομάδα των Γιαννιτσών σφράγισε με αυτή την νίκη την παραμονή στην κατηγορία και το κλίμα ήταν ιδιαίτερο μετά και το σφύριγμα της λήξης με έντονους πανηγυρισμούς από όλους τους παίκτες και φίλους της ομάδος. Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν για την ομάδα του Πάοκ Γιαννιτσών που παρά τις όποιες δυσκολίες και τα αρνητικά αποτελέσματα πάλεψε για το καλύτερο δυνατό, ιδιαίτερα τις τελευταίες αγωνιστικές και τελικά η προσπάθεια αυτή ανταμείφθηκε έστω και την τελευταία στιγμή. Αυλαία της φετινής περιόδου για τον δικέφαλο και ένα μεγάλο μπράβο αλλά και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους παίκτες και όλους όσους στάθηκαν δίπλα στην ομάδα από το ξεκίνημα και ευχόμαστε του χρόνου επιστροφή στις νίκες και ακόμη καλύτερη πορεία!!!