Τρίτη 19 Μαρτίου 2013

Κέρδισε και ελπίζει.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Όρμας αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο με τις δυο ομάδες να παίζουν κυρίως αμυντικά. Στην επανάληψη η ομάδα του δικεφάλου μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και να πάρει τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Στο 61' ο Τσάλμας έκανε το 1-0 με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ζημπίδης. Στο 65' ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 με φανταστικό ψαλιδάκι στο ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η πίεση της ομάδας των Γιαννιτσών συνεχίστηκε με αλλεπάλληλες χαμένες ευκαιρίες για να φτάσουμε στο 77' όπου ο Μαραντίδης με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0.
Την εκπληκτική εμφάνιση των παικτών του Νίκου Τσιρογιάννη επισφράγισε ο Σαββουλίδης με κεφαλιά στο 88' μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Ζημπίδη. Σημαντική νίκη για τον δικέφαλο που μπορεί πλέον να ελπίζει περισσότερο στην παραμονή του στην κατηγορία. Συνέχεια στην προσπάθεια αυτή δίνεται την επόμενη αγωνιστική με αντίπαλο την Νίκη Καλής.