Τρίτη 24 Δεκεμβρίου 2013

Ισόπαλος, σε έναν επεισοδιακό αγώνα ο δικέφαλος.

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε ο Πάοκ Γιαννιτσών στο επεισοδιακό, όπως εξελίχθηκε, εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Ν. Πέλλας. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά, σχεδόν, στον Πάοκ μιας και από την αρχή του αγώνα έδειξε τις προθέσεις του να καθαρίσει το ματς. Στο 14' μετά από ωραία συνεργασία σε αντεπίθεση του δικεφάλου ο Ουγγρίνης, ως τελικός αποδέκτης της μπάλας, έγραψε το 0-1 για να αποχωρίσει λίγα λεπτά αργότερα ως τραυματίας. Η αναγκαστική αλλαγή του Δημοσθένους ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την επιθετική διάθεση του Πάοκ που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες να αυξήσει το υπέρ του 0-1, αλλά η αμυντική λειτουργία της ομάδας της Ν.Πέλλας το απέτρεψε. Στο 35΄έγινε ίσως η φάση του αγώνα μιας και φίλαθλος της γηπεδούχου ομάδας, ο οποίος σωστά απομακρύνθηκε από τον αγωνιστικό χώρο όντας μη εγγεγραμμένος στο φύλο αγώνος, εισήλθε εντός του γηπέδου και παρά τις συστάσεις του διαιτητή δεν αποχωρούσε με αποτέλεσμα τον έντονο διαπληκτισμό του με τον διαιτητή του αγώνα κύριο Καρατζά, τον οποίο μάλιστα χτύπησε κλωτσώντας τον στα γεννητικά όργανα. Αποτέλεσμα ήταν η δεκάλεπτη διακοπή του παιχνιδιού και όχι η οριστική του, όπως ορίζει συνήθως ο κανονισμός. Παρά τις εκλύσεις των ανθρώπων του Πάοκ, πως τέτοιες συμπεριφορές και ενέργειες, οδηγούν στην διακοπή του αγώνα και στην τιμωρία της ομάδας που τις προκαλεί, ο κύριος Καρατζάς συνέχισε το παιχνίδι σε έναν τελείως διαφορετικό ρυθμό, έχοντας τις κίτρινες κάρτες σαν καραμέλες που τις μοίραζε δεξιά και αριστερά, αλλιώς δεν εξηγούνται οι τέσσερις κίτρινες σε διάστημα 10' λεπτών. Χαρακτηριστικό του πανικού που δημιούργησε η διακοπή και της ψυχολογικής πίεσης των διαιτητών, ήταν και το ανύπαρκτο οφσάιντ του Δημοσθένους στο 43'που καταλόγισε η κυρία Κουπαράνη, προκαλώντας την έκρηξη των ανθρώπων του Πάοκ και την αποβολή του προπονητή Γιάννη Γυρυχίδη.
Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του δικεφάλου να διαμαρτύρεται έντονα για τις λανθασμένες αποφάσεις του κυρίου Καρατζά, για την μη διακοπή του αγώνα, όπως θα έπρεπε και φυσικά για την κυρία Κουπαράνη που απέτρεψε την πιθανή υπεροχή του Πάοκ με μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο έντονο, μιας και η ομάδα της Ν. Πέλλας μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση, αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα αλλά και το κέντρο του δικεφάλου το απέτρεψαν. Τα συνεχή όμως λανθασμένα σφυρίγματα του κυρίου Καρατζά προκάλεσαν τον έντονο εκνευρισμό των παικτών και των δυο ομάδων, τα μαρκαρίσματα έγιναν πιο σκληρά και οι κίτρινες κάρτες γέμισαν σχεδόν όλους τους παίκτες. Τελικά ο Πάοκ πλήρωσε την σύγχυση που δημιουργήθηκε όταν στο 80' ο Τοπαλίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μάλιστα τα νεύρα που προκάλεσε ο κύριος Καρατζάς, πλήρωσαν οι Μαραντίδης στο 85' και  Αναστασιάδης στο 90', όπου και αποβλήθηκαν, αφήνοντας την ομάδα του δικεφάλου να τελειώσει τον αγώνα με 9 παίκτες. Στο 93' η ομάδα της Ν. Πέλλας θα μπορούσε να είχε πάρει την νίκη αλλά και πάλι η λανθασμένη υπόδειξη της κυρίας Κουπαράνη δεν το επέτρεψε προκαλώντας αυτή τη φορά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παράγοντες και τους παίκτες των δυο ομάδων, να διαμαρτύρονται έντονα , σχεδόν να προπηλακίζουν τον διαιτητή του αγώνα, κύριο Καρατζά και την επόπτρια κυρία Κουπαράνη, οι οποίοι αποχώρισαν με την συνοδεία αστυνομίας. Δημιουργήθηκαν μικροεπεισόδια με πρωταγωνιστές παράγοντες και παίκτες των δυο ομάδων, υπήρξε μικροτραυματισμός παίκτη του δικεφάλου με το τελικό 1-1 να αδικεί σίγουρα τον Πάοκ ο οποίος άξιζε την νίκη. Η διοίκηση της ομάδας του δικεφάλου ελπίζει στην όποια τιμωρία του συγκεκριμένου διαιτητή, αν υπάρξει, μιας και δεν είναι λίγες οι φορές που αρκετές ομάδες έχουν διαμαρτυρηθεί για την ανικανότητα του να διαιτητεύει σε υψηλό επίπεδο. Η συνέχεια για τους παίκτες του Γιάννη Γυρυχίδη θα δοθεί στον αγωνιστικό χώρο, πέρα από κάθε απόφαση και πέρα από οποιαδήποτε διαιτητική τριάδα, την επόμενη και τελευταία αγωνιστική για φέτος στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Πάο Κερασιάς.