Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013

Νίκη.....κορυφής

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο Πάοκ Γιαννιτσών μετά και την νίκη του στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Όρμας. Μετά από μια μέτρια, σχετικά εμφάνιση κατάφερε να περιορίσει από την αρχή του παιχνιδιού τον αντίπαλο ο οποίος δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες να πετύχει κάτι καλό. Οι παίκτες του δικεφάλου άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9' με τον Καπουσούζη γράφοντας το 1-0, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν εντόνως, με τον διαιτητή όμως να καταλογίζει το τέρμα. Το ημίχρονο τελείωσε με αυτό το σκορ με το δεύτερο μισό να ξεκινάει αρνητικά για τον Πάοκ, καθώς στο 55' αποβλήθηκε ο Αναστασιάδης με δεύτερη κίτρινη. Αυτό όμως δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Όρμας που δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι καλό ενώ παράλληλα, οι παίκτες του δικεφάλου αρκέστηκαν στο να παίξουν κυρίως αμυντικά όντας αριθμητικά λιγότεροι. Στα τελευταία λεπτά η Όρμα πάτησε στην περιοχή του Πάοκ χάνοντας μια ευκαιρία για γκολ, φάση που επίσης διαμαρτύρεται για πέναλτι και αποβολή του Σιδώρη. Τελικά το παιχνίδι έμεινε στο 1-0 με τον Πάοκ να παίρνει τους τρεις πόντους της νίκης, κάτι που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα τον έφερε μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας. Επόμενη μεγάλο εκτός έδρας παιχνίδι για την ομάδα των Γιαννιτσών, την Κυριακή με αντίπαλο την Ελπίδα Έδεσσας.